MOJE MUZIKOTERAPIE
V DOMOVĚ
I. Vysvětlení pojmu
Jedná se o "léčbu hudbou", kterou bychom neměli zaměňovat s nějakým druhem jakési speciální hudební výchovy, při níž se klienti učí zpívat nebo hrát na hudební nástroje nebo třeba s pouštěním a poslechem reprodukované hudby. Muzikoterapie je záměrná terapeutická činnost, kterou muzikoterapeut realizuje pomocí specifických muzikoterapeutických prostředků (např. speciální perkusivní nástroje, nástroje s přirozeným laděním či vlastní hlas muzikoterapeuta). Mezi její základní funkce patří funkce - terapeutická, relaxační, komunikační či socializační. Tyto funkce se navzájem prolínají, žádnou z nich nelze přesně ohraničit, to snad ani nejde a ani by to nebylo dvakrát prospěšné.
Existuje spousta směrů, způsobů či druhů muzikoterapie. Když jsem hledala, kterou cestou se dát, ztotožnila jsem se nejvíce s tou, kterou jsem se posléze rozhodla i studovat - v Olomouci při PdF UP - a to holistickou muzikoterapií dr. Holzera. Charakteristickými prvky této muzikoterapie jsou právě přirozené tóny či využití etnických, lidových, starých nástrojů v kombinaci se zpěvem.
Po absolvování tohoto studia se této terapii věnuji v našem Domově stejně tak jako i snoezelenu (spec. druh relaxace).
II. Prostředky k provádění terapie
- buben djembe, šamanský buben, tibetské mísy, gong, kartálky, balafon, dešťová hůl, koncovka a ostatní perkusivní či dechové nástroje. Pro aktivní část muzikoterapie lze využít i Orffovy nástroje.
III. Formy provádených terapií
a) skupinová
- pasívní (relaxace)
- aktivní (např. bubnování na djembe buben apod.)
b) individuální - např. relaxace pomocí tibetských mís.
IV. Cílová skupina
Muzikoterapii navštěvují klienti obou cílových skupin Domova (osoby s mentálním postižením i osoby s duševním onemocněním), kteří mají o tuto terapii zájem. Po delší době "monitorování" a vytipování těchto klientů byla zpracována "užší cílová skupina", která na terapii dochází ve stanoveném (s klientem předem domluveném) čase.
V. Časové vymezení terapie
Terapie se provádí ve stanovené dny - PO a ST a ve stanovenou dobu - od 9 do 15 hodin. Doba trvání jednotlivé terapie je závislá na zájmu a volbě klienta a na jeho momentálním stavu. Zpravidla se však jedná od 30 - 60 minut.
V průběhu terapie by do místnosti neměli vstupovat třetí osoby (kromě klienta a terapeuta), a to z důvodu narušení průběhu jednotlivé terapie. V případě takového vyrušení z relaxace lze u klienta způsobit opačný efekt než bylo původní snahou - místo uvolnění a navození klidu může být klient podrážděn a terapie se tak míjí účinkem.